PROIECT DIDACTIC
Disciplina:
INFORMATICA
Profesor:
GIOVANNA STANICA
Data:
6 OCTOMBRIE 2011
Clasa:
11G - MATEMATICA INFORMATICA BILINGV ENGLEZA
Locul de desfasurare:
SALA 9
Unitatea de invatare:
RECAPITULARE
Lectia:
ALGORITMI ELEMENTARI
Tipul lectiei:
DE RECAPITULARE
Competente specifice:
1.1. Analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor
adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problema
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii veti putea:
- să descrieti functionarea unui algoritm
- să identificati asemanari si deosebiri intre algoritmi
- să gasiti seturi de date de intrare si de iesire


Metode:
Metoda COMPARA SI DIFERENTIAZA - Diagrama VENN


Resurse materiale:
Fisa de lucru

Forma de organizare:
Lucru individual

DESFASURAREA LECTIEI - ACTIVITATI

INTRODUCERE

Timp estimat:
5 minute
Continut:
Reactualizarea cunostintelor necesare pentru noua lectie. Profesorul creeaza motivatia elevilor plecand de la notiunile cunoscute si ajunge la prezentarea activitatilor ce urmeaza a fi realizate.
Proceduri/ Metode:
- Prin intrebari si raspunsuri recapitulative legate de instructiunile invatate

Activitatea profesorului:
Pune intrebari, face sugestii
Activitatea elevilor:
Elevii raspund la intrebari

ACTIVITATATI

Timp estimat:
15 minute
Continut:
Algoritmi elementari
Proceduri/ Metode:
Metoda COMPARA SI DIFERENTIAZA - Diagrama VENN
Activitatea profesorului:
- Explica elevilor ce au de facut
- Urmareste activitatea lor si indruma fiecare elev individual
Activitatea elevilor:
- Rezolva cele 4 sarcini de lucru
- Noteaza in caiete raspunsurile la activitati.
Strategii pentru lucrul diferentiat:
- Elevii care lucreaza mai repede discuta cu profesorul solutia gasita si rezolva in plus activitatile pregatite de profesor
- Elevii care lucreaza mai incet sunt indrumati de profesor, acesta explicandu-le ce au de facut, astfel incat acestia sa poate realiza sarcinile de lucru.
Modalitati de evaluare a activitatilor:
Profesorul observa activitatea elevilor si noteaza in fisa de observare
Descrierea activitatilor:
Elevii rezolva cele 4 sarcini de lucru
Noteaza in caiete raspunsurile la activitati.
Profesorul verifica activitatile desfasurate de toti elevii si ofera feed-back

CONCLUZII ASUPRA LECTIEI, RECAPITULARE, REFLECTII

ACTIVITATI IN CLASA CU ELEVII PENTRU:

Discutarea notiunilor invatate/ aprofundate/ recapitulate:
Pentru asigurarea feedback-ului la finalul activitatii elevii prezinta ce au realizat.
Auto/Monitorizarea progresului elevilor:
Elevii verifica daca au rezolvat corect activitatile, in concordanta cu observatiile colegilor si ale profesorului
Implicarea elevilor in evaluarea activitatilor desfasurate:
Elevii raspund la intrebarile de la finalul lectiei, referitoare la desfasurarea acesteia.
Timp estimat:
5 minute

TEMA PENTRU LECTIA VIITOARE:

Descriere tema:
Sa se rezolve problemele date de profesor ca tema pentru acasa.

CONCLUZIILE LECTIEI:

Dupa ce lectia s-a desfasurat...
Ce activitati au fost interesante pentru elevi/ au dus la formarea competentelor?
Dupa desfasurarea lectiei...
- Elevii au lucrat cu placere, aratand interes pentru sarcinile de lucru.
- La finalul lectiei, toti elevii au realizat activitatile de lucru, nefiind obositi sau plictisiti.
Ce nu a mers bine?

Cum se pot imbunatati activitatile?
Ce alte activitati se pot face pentru acelasi continut, in viitor?
Alte reflectii
Dupa desfasurarea lectiei...
O lectie atractiva, care a implicat aproape toti elevii clasei.

Powered by - netedu.ro - Instrumente moderne pentru profesori moderni (www.netedu.ro)