PROIECT DIDACTIC
Disciplina:
INFORMATICA
Profesor:
GIOVANNA STANICA
Data:
14 NOIEMBRIE 2011
Clasa:
11G - MATEMATICA INFORMATICA BILINGV ENGLEZA
Locul de desfasurare:
SALA 9
Unitatea de invatare:
TIPURI STRUCTURATE DE DATE
Lectia:
MATRICE
Tipul lectiei:
FIXARE
Competente specifice:
1.1. Analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor
adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problema
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
- să realizeze algoritmi ce lucreaza cu vectori
- să identifice valorile variabilelor la fiecare pas de algoritm
- să realizeze algoritmi elementari ce lucreaza cu matrice
Metode:
ÎNVATAREA PRIN REZOLVARE DE PROBLEME
Resurse materiale:
Fisa de lucru
Forma de organizare:
Lucru individual

DESFASURAREA LECTIEI - ACTIVITATI

INTRODUCERE

Timp estimat:
5 minute
Continut:
Reactualizarea cunostintelor necesare pentru noua lectie. Profesorul creeaza motivatia elevilor plecand de la notiunile cunoscute si ajunge la prezentarea activitatilor ce urmeaza a fi realizate.
Proceduri/ Metode:
Frontal
Activitatea profesorului:
- Explica elevilor ce au de facut si specifica faptul ca unele intrebari au raspuns multiplu.
Activitatea elevilor:
- Asculta ce trrebuie sa faca. Noteaza ca unele intrebari au raspuns multiplu.

ACTIVITATATI

Timp estimat:
40 minute
Continut:
Algoritmi ce utilizeaza vectori si matrice
Proceduri/ Metode:
învatarea prin rezolvare de probleme
Activitatea profesorului:
- Explica elevilor ce au de facut
- Urmareste activitatea lor si indruma fiecare elev individual
Activitatea elevilor:
- Citesc fiecare exercitiu al fisei de lucru si le rezolva
Strategii pentru lucrul diferentiat:
- Elevii care lucreaza mai repede discuta cu profesorul solutiile gasite si rezolva in plus activitatile pregatite de profesor
- Elevii care lucreaza mai incet sunt indrumati de profesor, acesta explicandu-le metoda de lucru, astfel incat acestia sa poate realiza sarcinile de lucru.
Modalitati de evaluare a activitatilor:
Profesorul observa activitatea elevilor si noteaza in fisa de observare
Descrierea activitatilor:
Elevii primesc fisa de lucru si rezolva exercitiile.

CONCLUZII ASUPRA LECTIEI, RECAPITULARE, REFLECTII

ACTIVITATI IN CLASA CU ELEVII PENTRU:

Discutarea notiunilor invatate/ aprofundate/ recapitulate:
Pentru asigurarea feedback-ului profesorul discuta la sfarsitul activitatii rezultatele la intrebarile grila, iar programele C++ sunt corectate si trecute in caiet in varianta corecta
Auto/Monitorizarea progresului elevilor:
Se auto/verifica rezultatele. Se discuta unde sunt diferente si greseli.
Implicarea elevilor in evaluarea activitatilor desfasurate:
Elevii raspund la intrebarile de la finalul lectiei, referitoare la desfasurarea acesteia.
Timp estimat:
5 minute

TEMA PENTRU LECTIA VIITOARE:

Descriere tema:
Sa se rezolve problemele date de profesor ca \"Tema\" pentru ora viitoare

CONCLUZIILE LECTIEI:

Dupa ce lectia s-a desfasurat...
Ce activitati au fost interesante pentru elevi/ au dus la formarea competentelor?
Dupa desfasurarea lectiei...
- de vazut daca ajunge timpul
- daca au reusit sa rezolve problemele
Ce nu a mers bine?
Dupa desfasurarea lectiei...
- de vazut daca ajunge timpul
- daca au reusit sa rezolve problemele
Cum se pot imbunatati activitatile?
Dupa desfasurarea lectiei... Notati aici ideile pe care le aveti legate de imbunatatirea activitatilor pe care le-ati folosit la lectie
Ce alte activitati se pot face pentru acelasi continut, in viitor?
Dupa desfasurarea lectiei... Notati aici alte activitati pe care le-ati putea folosi la lectiile cu acelasi continut
Alte reflectii
Dupa desfasurarea lectiei... Notati aici alte observatii legate de lectia desfasurata

Powered by - netedu.ro - Instrumente moderne pentru profesori moderni (www.netedu.ro)